Terminowe zlecenie to nie okresowy składnik pensji
Zakończenie umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą przed terminem zasiłku macierzyńskiego nie oznacza, że przychód z tej umowy może zostać wyłączony z podstawy zasiłku macierzyńskiego.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 19 września 2019 r. (II UK 87/18).
Wyrok SN dotyczył pracownicy, która oprócz umowy o pracę miała zawartą z własnym pracodawcą również umowę zlecenie do 30 czerwca 2016 r. Pracownica złożyła wniosek do ZUS o zasiłek macierzyński od 14 czerwca 2016 r. ZUS wydał decyzję ustalającą podstawę zasiłku i wskazał, że przychód z umowy zlecenie jest zawarty w podstawie zasiłku należnego za okres od 14 do 30 czerwca , a od 1 lipca w podstawie zasiłku jest jedynie przychód z umowy o pracę.
Pracownica złożyła do sądu odwołanie od decyzji ZUS, wskazując, że za cały okres zasiłku podstawa powinna uwzględniać również przychód z umowy zlecenie.
Sądy obu instancji podtrzymały decyzję ZUS, wskazując, że zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) nie uwzględnia się w podstawie zasiłku przychodu z umowy przysługującego do określonego terminu. Zdaniem sądu oznacza to, że należy go wyłączyć z podstawy wymiaru zasiłku przysługującego za okres przypadający po upływie okresu, na jaki została zawarta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta